Alfonso Cuarón: Y Tu Mamá También / Anyádat is
Ezt a bejegyzést Máté Lehelnek ajánlom, köszönettel, hogy ő is ajánlotta a filmet.
Alfonso Cuarónt, mint eddig én is, sokan az egyik legjobban megfilmesített Harry Potter film kapcsán, a címszereplő és azazkabani fogoly rendezőjeként ismerhetik, valamint a később híressé vált posztapokaliptikus alkotásról, Az ember gyermekéről (Children of Men), aminek direktori székében szintén ő foglalt helyet.
Mindkettő az évek során kultfilmmé nőtte ki magát, azonban ezek előtt is vannak kevésbé ismert, de a nézők osztályozása szerint jó művészfilmjei. Ezek közül az egyik az Y Tu Mamá También címen futó mexikói roadmovie, ami magyar fordításban egyszerűen az Anyádat is címet kapta.
Hatalmas alkotás, mely a karakterek jellembeli fejlődését a trágárság és az alpáriság útján ragadja meg, de úgy, hogy ez nem lesz zavaró, vagy giccses sem pedig elcsépelt, holott már 10 éve látta meg a napvilágot. A film közönséges, mégis egyedülálló. Két jóbarát, Tenoch és Julio története, akik egy szerencsés véletlen folytán találkoznak Tenoch egyik unokatestvérének a feleségével, akinek felajánlják, hogy elviszik egy mesés tengerpartra, de ezt a pillanat hevében egyikük sem gondolja komolyan. Természetesen a dolgok alakulása miatt a lány számon kéri rajtuk a hirtelen tett ígéretet, így kénytelenek nekivágni a hosszú útnak, amelynek végcélja messzebb van, mint gondolnák.
Az út pedig arra jó, hogy átbeszélgessék az autóban töltött időt. Egyre jobban megismerik egymást, természetesen a tabunak számító szexuális élet is terítékre kerül, és mindegyikük kitárulkozik. Elhallgatott titkok kerülnek a felszínre, míg végül a fiúk barátsága is megkérdőjeleződik, amíg az úticél felé döcögnek, időnként az útba eső helyiekkel is konfrontálódva. Ezek boldog és felhőtlen pillanatok, amelyek kikapcsolódásként szolgálnak, a fiúk egyetemi évei előtt. Luisa, azonban alaposan felkavarja ezt az idillt, úgy gondolva, hogy amit ő rontott el, azt neki is kell helyrehoznia.
A film érdekessége, hogy egy mindentudó narrátor is segít a történet elmélyítésében, annak ellenére, hogy olyan információkat tudat a nézővel, amik nem is viszik előre a történetet, de nem is adnak túl sok pluszt hozzá. Aktuálpolitikai események, a főszereplők múltja és más múltbeli események, valamint a jövő is feltárul néhány mondat erejéig.
Az út során pedig valamiféle titkolt versengés is kialakul a lányért, akiről nem tudják a fiúk, hogy azért tart velük, mert a párja megcsalta őt. Mindenki megkapja, amit akar, a végén pedig az áhított célhoz is elérkeznek, a gondviselés útján. A földi paradicsomban pedig minden beteljesedik és minden átalakul, végérvényesen megváltozik és egy bizonyos szinten pontot tesz a barátságra, ismeretségre és az egész viszonyra. A látszólag vidám és felhőtlen események mögött ott a kőkemény tragédia, és idővel kibújnak azok a bizonyos szögek a zsákból. A film a meztelenkedés és a trágárság mellett szimbólumokkal és művészi képekkel, megvalósításokkal is apellál, de úgy, hogy közben teljes mértékben szórakoztat és egy percig sem válik unalmassá.
Számomra egy 10/10-es filmélményt szolgáltatott.